Kápolnási Sándort 1957. május 28-án Lentiben, a Kőolajkutató Vállalatnál vették őrizetbe, ahol gépkocsivezetőként dolgozott, miután a gödöllői lakása melletti fáskamrában egy TT-pisztolyt találtak tárakkal és lőszerrel, az udvaron lévő kútban pedig egy második világháborúból származó pisztolyt, így rögtönítélő bíróság elé állították. Kápolnási a rendőrségen és a bíróságon is beismerő vallomást tett, a hadbíróság halálra ítélte. A bíróság tagjaiból alakult kegyelmi tanács kérvényét az Elnöki Tanács elé terjesztette, az pedig a halálos ítéletet kegyelemből tizenöt év börtönbüntetésre változtatta.
Kápolnási a forradalom kitörésekor Lentiben dolgozott, onnan a közlekedés újraindulásakor, október végén hazament Gödöllőre. Sem Lentiben, sem lakóhelyén nem vett részt „ellenforradalminak” minősíthető cselekményben. A helyi, rendfenntartó nemzetőrség, amelynek tagjait nem vádolták meg ellenforradalmi cselekménnyel, gépkocsivezetőként többször igénybe vette a szolgálatait. Az egyik ilyen út során találta a kocsiban a TT-pisztolyt, amelyet az ahhoz való lőszerrel és tárakkal együtt a fáskamrában rejtett el.
Az iratokból kibomló valószerűtlen történet szerint az ügyet elindító, bírósági vallomásakor Füzesgyarmaton lakó Mile Sándor törzsőrmester csupán azért utazott Lentibe, hogy az ottani gépgyárban valakitől egy BMW-alkatrészt kérjen. Érdeklődésére Kápolnási jelentkezett, hogy neki van, ha sürgősen kell, menjen el a lakására, és keresse meg a fáskamrában. Ennek során találta meg Mile először a tárat és a lőszereket, majd a házkutatásra hívott közegekkel együtt a TT-pisztolyt további lőszerrel. Az egész eljárásban nagyon aktív törzsőrmester személyesen utazott le Lentibe, hogy őrizetbe vegye Kápolnásit. A házkutatók annyira alapos munkát végezték, hogy a tűzoltókkal kiszivattyúztatták a kútból a vizet, ahonnan egy újabb pisztoly került elő. Arról rendőrségi vallomásában Kápolnási azt állította, hogy 1952-ben rejtette el a padláson, a bíróságon pedig azt, hogy 1956 tavaszán dobta a kútba. A nyomozást lezáró rendőrségi jelentés szerint nem tudták megállapítani, hogy került a fegyver a kútba, a tárgyaláson azonban Mile törzsőrmester és a házkutatást végző rendőr azt állította, Kápolnási szomszédjától tudták, hogy a kútban is van egy fegyver.
Az iratokban nincs nyoma, hogy a vasutascsaládban született, büntetlen előéletű, „ellenforradalmi” tevékenységgel nem is gyanúsított Kápolnásit miért állították bíróság elé. A börtönből beadott perújítási indítványában hamisnak állította vallomásait. |