Zöld Ádámot 1957. május 30-án helyezték előzetes letartóztatásba. Mivel ügyében nem tudták megindítani a vizsgálatot, de nem akarták szabadon engedni, 1957. szeptember 1-jén közbiztonsági őrizetbe helyezték (internálták). Egy évvel őrizetbe vétele után, 1958. május 31-én, a tököli internálótáborban vették újra előzetes letartóztatásba. Hűtlenséggel és a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés vezetésével gyanúsították.
Az eljárás a Zöld elleni hűtlenségi vádat még olyan bizonyítékokkal sem tudta alátámasztani, mint más hasonló ügyekben. A bíróságnak csak olyan közvetett bizonyítékok álltak rendelkezésére, mint a vádlott általános szembenállása a népi demokráciával, amit az bizonyított, hogy hazaárulást követett el (1956 előtt ez volt a külföldre szökésre használatos kifejezés), illetve hogy 1950-ben nem értett egyet a kitelepítéssel. A hűtlenséget folytatólagosan, több kémszervezet részére követte el. De az ügyészség és a bíróság megítélése szerint ezen kategóriának megfeleltethető szervezetek közül egyedül az UDB volt az, amelynek Zöld – jelentéktelen – információkat adott ki: megnevezett néhány Szentgotthárdról kitelepített személyt, elárulta egy rendőrőrs parancsnokának a nevét, és „két röplapot lektorált az UDB részére”. Kétségtelen, hogy a Magyar Harcosok Bajtársi Köre, a Szabad Európa Rádió és alkalmasint a Caritas is próbált információnak nevezhető hírekhez jutni, de egyik sem volt kémszervezet, és Zöld nem rendelkezett olyan információkkal, amelyek elárulása súlyosan veszélyeztette volna az ország érdekeit. A szervezkedés vezetésének vádja pedig azon alapult, hogy Németországból ő vezette haza a bányászokat, mivel neki volt a legmagasabb iskolai végzettsége, tudott németül, így ő intézte a hazajövetelhez szükséges ügyeket.
A Budapesti Katonai Bíróság különtanácsa 1959. április 7-én zárt tárgyaláson hűtlenség, a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés vezetése és tiltott határátlépés miatt halálra és teljes vagyonelkobzásra ítélte. Vádlott-társa, Bali László hét év börtönt kapott. Zöld és védője fellebbezett, úgy a súlyos ítélet, mint a cselekmény minősítése ellen. A másodfokú tárgyaláson azonban már nem jelent meg, három nappal előtte, 1959. május 15-én meghalt a Büntetés-végrehajtás Központi Kórházában. Május 18-án a Legfelsőbb Bíróság Katonai Kollégiumának különtanácsa a vagyonelkobzást leszámítva hatályon kívül helyezte az ítéletét, Bali büntetését ellenben tíz év börtönre súlyosbították. |