1922. 07. 30. Budapest — 1957. 12. 10. Budapest
Születési név: Pallavicini Antal
Foglalkozása a peres iratok szerint: őrnagy, tisztviselő
Nagybirtokos arisztokrata családban született. Érettségi után egy ideig kétkezi munkásként dolgozott a Weiss Manfréd-gyárban. 1940-től katonáskodott, 1940 és 1943 között elvégezte a Ludovika Akadémiát. Páncélos hadnagyként a budapesti felderítő zászlóaljhoz került. A német megszállás után bekapcsolódott az antifasiszta ellenállásba, egy időre őrizetbe is vették. Szeptemberben szakaszával együtt Temesvárnál megpróbált átállni a szovjetekhez, de még az akció előtt megsebesült, és visszavitték Budapestre. Csatlakozott Bajcsy-Zsilinszky Endre ellenállási mozgalmához. Bajcsy-Zsilinszkyék lebukása után átszökött a szovjetekhez, ott harcra jelentkezett, de bevetésére nem került sor. Sőt, hadifogolyként kezelték, és csak 1946 elején térhetett haza Magyarországra. Miután igazolták, továbbszolgált a demokratikus hadseregben. 1948-ban megkapta a Magyar Szabadság Érdemrend bronz fokozatát. Meggyőződésből lépett be a kommunista pártba, 1951-ben a nevét is megváltoztatta, Pallaviciniről a plebejus hangzású Pálinkásra. 1950-ben Piliscsabán lett zászlóaljparancsnok, majd Hatvanban ezredparancsnok. 1951-ben Aszódra helyezték, ezredtörzsfőnöki beosztásba. 1954-ben megtört a karrierje. Alezredesből őrnaggyá vetették vissza, MDP-tagjelöltségét is megszüntették. Kétszer nősült, mindkét házasságából egy–egy gyermeke született.
A forradalom kitörésekor a rétsági Páncélos Tiszthelyettes Kiképző Ezred törzsfőnöke volt. 1956. október 24-én riadóztatták az ezredét: lezárták a Budapestre vezető utakat. Október 25-én feltartóztattak mintegy húsz–harminc, Budapest felől érkező felkelőt, a náluk lévő röplapokat elkobozták, és a laktanya kultúrtermébe zárták őket. Az elfogottak néhány nap után már szabadon mozoghattak, de csak a laktanyán belül. Október 29-én a laktanyában a parancsnokok segítségével megalakították a járási forradalmi tanácsot, amelynek elsődleges célja a rend és a nyugalom megőrzése volt. Ennek érdekében az ezred segítette a forradalmi tanácsok fennhatósága alatt működő nemzetőrségek felfegyverzését. Másnap a Honvédelmi Minisztérium forradalmi tanácsának utasítására az ezrednél is megválasztották a forradalmi katonatanácsot, annak Pálinkás őrnagy lett az elnöke.
Október 30-án a Rétsághoz közeli Felsőpetényben házi őrizetben tartott Minszenty József bíboros ávós őrsége szétszéledt. A főpap biztonságának garantálása érdekében a miniszterelnökség titkársága utasította a rétsági páncélosokat, hogy szervezzék meg Mindszenty védelmét, és kísérjék Budapestre. Kapfinger Tibor százados, a Katonai Főügyészség forradalmi tanácsának tagja telefonon felajánlotta, hogy segít a bíboros Budapestre kísérésében. Az akcióhoz a főügyészség vezetője, Kispál Pál ezredes ígért gépkocsit. A forradalom leverése után mindketten meghatározó szerepet játszottak a megtorlásban, Kapfinger a Budapesti Katonai Ügyészség parancsnokhelyetteseként. Mindszentyt végül a rétsági páncélos tisztek kísérték Budapestre, közülük többen mellette maradtak az Úri utcai prímási palotában, ők adták a testőrségét a forradalom idején.
November 4-én a szovjet csapatok támadásának hírére, Nagy Imre hajlani rádiószózatának megfelelve riadóztatták az ezredet. Gyalogsággal és páncélosokkal lezárták a Rétságra vezető utakat, de a Honvédelmi Minisztériumból kapott parancsra harc nélkül visszavonultak. Pálinkás nem írta alá a tiszti nyilatkozatot, 1957. január 4-én saját kérésére leszerelték. Egy hónappal később, 1957. február 6-án vették őrizetbe.