1926. 11. 03. Makó — 1958. 04. 22. Budapest
Születési név: Békési Béla Károly
Foglalkozása a peres iratok szerint: orvostanhallgató
A gimnáziumi érettségi után a Ganz Villamossági Gépgyárban kezdett dolgozni segédmunkásként, de hamarosan áthelyezték adminisztratív munkakörbe. 1951-től a baleseti kórházban, később az Uzsoki utcai kórházban és a II. számú női klinikán dolgozott műtősként. Ugyanebben az évben megnősült, házasságából egy gyermeke született. 1953-ban felvették az orvosi egyetemre, 1956-ig három tanévet végzett el. Tagja volt a DISZ-nek.
1956. október 23-án részt vett az egyetemisták tüntetésén. Október 28-án belépett az orvosi egyetemen szervezett nemzetőrségbe, a II. számú női klinika őrzésére osztották be. (1953 óta, mióta elvált a feleségétől, ott lakott.) November 4-én megakadályozta, hogy fegyveresek a klinika épületéből vegyék fel a harcot a szovjet csapatokkal, az ott hagyott fegyvereket a hullaház szellőzőjébe rejtette. Társaival véradást szerveztek, és gondoskodtak a sebesültek ellátásáról.
November közepén menedéket adtak Csontos Erzsébetnek. Az ő hatására röplapokat kezdtek készíteni és terjeszteni, majd Gáli József és Obersovszky Gyula őrizetbe vételét követően Csontos rávette a medikusokat, hogy folytassák az Élünk című lap megjelentetését. Decemberben Békési rajta keresztül ismerte meg Balogh Lászlót, akivel többször beszélt a harc folytatásának, az ellenállásnak a lehetőségeiről. December végén Csontossal együtt Ausztriába próbált szökni, de őt feltartóztatták a határon. A győri hazatelepítő központban kihallgatták, majd visszaküldték Budapestre. Januárban még több alkalommal találkozott majdani pertársaival, Balogh Lászlóval és Gerlei Józseffel, de a tervezgetésen és beszélgetéseken ekkor sem jutottak túl.
1957. február 11-én a női klinikán vették őrizetbe. A tárgyaláson idegsokkot kapott, nem tudta folytatni vallomását. A védelem hiába kérte a tárgyalás elnapolását, azt az ügyész indítványára elutasították. A szóbeliség elvének megsértésével felolvasták a rendőrségi vallomásait, azokhoz rövid észrevételeket fűzhetett.
A kép forrása: Budapest Főváros Levéltára